До уваги роботодавців: нові правила щодо випробування при прийнятті на роботу

30.05.2016
Картинка Трудове право

17 травня 2016 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо випробування при прийнятті на роботу» (законопроект № 1639)

Даним Законом розширено перелік осіб, для яких не встановлюється випробування при прийнятті на роботу, зокрема для:

– осіб, обраних на посаду;

– переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;

– осіб, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи;

– вагітних жінок;

– одиноких матерів, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

– осіб, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;

– осіб на тимчасові та сезонні роботи;

– внутрішньо переміщених осіб.

На наш погляд, деякі з цих підстав, у відповідності до яких випробування не встановлюється, можуть мати неоднозначну практику їх застосовування.

Так, наприклад, випробувальний термін не встановлюється для переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади.

Разом з тим, поширеною є практика роботодавців здійснювати відкритий відбір кандидатів на вакантні посади за допомогою on-line сервісів для пошуку працівників або роботи (наприклад rabota.ua або work.ua). В зазначених сервісах в своїх оголошеннях про вакансії, компанії часто зазначають про проведення конкурсу з відбору працівника на певну посаду.

З метою уникнення негативних наслідків та неправильного тлумачення обставин прийняття на роботу, роботодавцям слід уникати розміщення інформації щодо конкурсу в оголошеннях про вакансію за умови, що компанії фактично не проводили такого конкурсу та не оформлювали проведення конкурсу внутрішніми документами.

Також, просимо звернути увагу, що даним Законом передбачено обов’язок роботодавця щодо здійснення попередження працівника за три дні  до дати припинення трудового договору про те, що з ним припиняється трудовий договір у зв’язку з не проходженням випробування.