Обшук в ІТ-компанії. Правоохоронці обґрунтовують ніби як фінансуванням «ЛНР, ДНР». Ю. Котляров: Державі необхідно встановити чіткі законні критерії для кваліфікації таких дій або визнати незаконність дій правоохоронців, інакше це прямий шлях до постійних зловживань.

15.04.2016
kotlyarov

Практика проведення обшуків в ІТ-компаніях продовжується. Більше того, часто проведення обшуків супроводжується не лише процесуальними порушеннями, але й явними прогалинами в обґрунтуванні таких обшуків. Черговою в списку компаній, в яких проведено обшук, стала компанія  «Lucky Labs». 12 та 13 квітня співробітники СБУ, під час проведення обшуку в компанії, не тільки вилучили всю документацію, більше 50 комп’ютерів, але й обшукали квартири та авто керівників компанії, вилучивши при цьому особисті речі та гроші.

Це вже другий візит правоохоронців в компанію «Lucky Labs» за останні півроку. Виходячи з постанов про проведення обшуку, керівників групи компаній звинувачують у фінансовому забезпеченні діяльності терористичних організацій «ЛНР та ДНР».

Юрій Котляров, керуючий партнер Адвокатського бюро Юрія Котлярова, вважає подібну практику обґрунтування обшуку натягнутою та такою, яка несе в собі загрозу не лише для бізнес-спільноти, але і приватних осіб. При подібному обґрунтуванні ніби як фінансування «ЛНР та ДНР», як це вказано в документах про проведення обшуку, можливо звинуватити будь-яку особу, яка, наприклад, відправить посилку з грошима своїй бабусі, яка проживає в зоні АТО.

Крім того, з метою виключення загрози необґрунтованого обвинувачення ніби як в фінансуванні «ЛНР, ДНР», Юрій Котляров закликає провести публічну дискусію з даного питання, для того, щоб визначити правильну кваліфікацію, встановити законні критерії для подальшого застосування правоохоронними органами належних обґрунтувань для кваліфікації фінансування «ЛНР, ДНР». В іншому випадку, зловживання неминучі.

Юрій Котляров, також надав свої коментарі виданню Internet UA відносно обшуку в  «Lucky Labs».

«Згідно з ухвалою суду про проведення обшуку можна судити про підстави для проведення обшуку. Обґрунтування того, що співробітники компанії пов’язані з фінансуванням тероризму дуже розпливчасті (можна говорити про необґрунтованість). Також в ухвалі суду заслуговує на увагу використання правоохоронцями формулювань «фінансове забезпечення діяльності терористичних організацій «ЛНР та ДНР». Що означає фінансування? Мова йде про те, що особи, які проживають на цих територіях та сплачують якісь послуги, сервіси і т.д., – фінансують «ЛНР/ДНР»?

Судячи з усього, останнім часом правоохоронцям дуже зручно пов’язувати компанії/персони з фінансуванням «ЛНР, ДНР», що вони ототожнюють з фінансуванням тероризму. Однак, це дуже сумнівна практика, яка іноді являється просто прикриттям інших цілей. І тут є над чим попрацювати адвокату», – прокоментував Юрій Котляров.