Аліментні відносини: набуттям права власності на нерухоме майно дитиною припиняється обов’язок сплачувати аліменти

06.05.2016
Page1

Питання стягнення аліментів на утримання дитини не втрачає своєї актуальності та є однією з важливих тем у сфері сімейних відносин, оскільки стосується, в першу чергу, прав дитини.

Аліментні відносини мають багато аспектів. В цій статті ми акцентуємо вашу увагу щодо деяких правових аспектів припинення обов’язку сплати аліментів.

Важливо знати, що законодавство України допускає можливість припинення обов’язку сплати аліментів на утримання неповнолітньої дитини.

 

Так, статтею 190 Сімейного кодексу України передбачено право того з батьків, з ким проживає дитина і того з батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування, укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Законодавством передбачене нотаріальне посвідчення та державна реєстрація такого договору.

Отже, виходячи з цього, після укладення такого договору аліментні обов’язки одного з батьків вважаються припиненими, оскільки дитина набуває право власності на нерухоме майно. В цьому випадку набувачем права власності виступає безпосередньо або сама дитина або дитина та той з подружжя, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно.

При цьому, слід звернути увагу, що укладення такого договору колишнім подружжям щодо передачі на користь їхньої дитини предмету нерухомості звільняє одного з подружжя від сплати щомісячних аліментів на утримання дитини, однак не звільняє від обов’язку нести додаткові витрати на її утримання, викликані особливими обставинами.

Крім того, така нерухомість, отримана до досягнення дитиною повноліття, може бути відчужена лише за згодою органу опіки та піклування.

Також варто зазначити, що у разі виключення імені відчужувача нерухомого майна як батька з актового запису про народження дитини, є підставою для визнання договору недійсним.

Сімейним кодексом України також передбачено, що за позовом відчужувача нерухомого майна договір може бути розірваний у разі невиконання тим із батьків, з ким проживає дитина, обов’язку по її утриманню.

Нагадаємо, що аліментні відносини можуть бути врегульовані шляхом укладення аліментного договору між батьками дитини.

 

*******

Юридична практика нашої компанії свідчить про те, що, навіть при значній поширеності аліментних відносин в нашій країні, батьки не завжди повністю розуміють повноту своїх прав, способи їх реалізації та належному захисту прав дитини. Частими є випадки ухилення від сплати аліментів у належних розмірах від суми доходів шляхом укриття таких доходів в результаті недосконалого законодавства та не ефективної податкової системи. Та, навпаки, при належній сплаті аліментів з боку батька є випадки не належного використання сплачених коштів саме на утримання дитини.

 

Адвокатське бюро Юрія Котлярова, однією із спеціалізацій якого є право в сфері сімейних відносин, завжди прагне до надання своїм клієнтам найбільш ефективних шляхів реалізації їх прав та захисту їх законих інтересів.